Department of Civil Engineering

Events Attended by Students


Sl. No.

Student Name

Regd. No.

Event Attended

Event Organizers

Date

Prize

2017-18

1

T. Venkata Ganesh

Y14ACE540

Workshop

VVIT Guntur

21- 22 July 2017

Participation

2

S. Prasad

Y14ACE513

Workshop

VVIT Guntur

21- 22 July 2017

Participation

3

Md. Suhail

L15ACE602

Workshop

P.V.P. Siddhartha, Vijayawada

16th September 2017

Participation

4

G. Sujith Srinivas

Y14ACE529

Workshop

P.V.P. Siddhartha, Vijayawada

16th September 2017

Participation

5

K. Venkata Siva Sai

Y14ACE459

Workshop

P.V.P. Siddhartha, Vijayawada

16th September 2017

Participation

6

Y. Sai Kiran

Y14ACE560

Workshop

P. V. P. Siddhartha, Vijayawada

16th September 2017

Participation

7

M. Lakshmi Narayana

L15ACE603

Workshop

P.V.P. Siddhartha, Vijayawada

16th September 2017

Participation

2016-17

1

P. Ajay Babu

Y14ACE412

Workshop

St.Ann's College of Engg, Chirala

16th Sep 2016

Participation

2

V. Venkatesh

L15ACE620

Chess

ANU Guntur

22nd - 24th sep 2016

Appreciation Prize

3

Sk. Karimulla

L15ACE616

Tennis

ANU Guntur

29th - 30th Sep 2016

2nd prize

4

G. sujeeth    srinivas

Y14ACE529

Auto Cad & Poster Presentation

RVR & JC College of Engg.

17th -18th Feb 2017

Appreciation Prize

5

V. Srikanth

Y14ACE411

Technical Spot

KLU

10th March 2017

Appreciation Prize

6

V. Srikanth

Y14ACE411

Literary event

KLU

10th March 2017

Appreciation Prize

7

N. Venkata Papaiah

Y14ACE492

Poster Presentation

KITS Guntur

March 2017

Appreciation Prize

8

N. Venkata Papaiah

Y14ACE492

PPT

KITS Guntur

March 2017

Appreciation Prize

9

P. Karishma Khan

Y14ACE503

Poster Presentation

KITS Guntur

March 2017

Appreciation Prize

10

P. Karishma Khan

Y14ACE503

PPT

KITS Guntur

March 2017

Appreciation Prize

11

N. Ravi krishna

Y14ACE465

Poster Presentation

KITS Guntur

March 2017

Appreciation Prize

2015-16

1

G. Mohan Sai

Y13ACE428

Hassle Free City

NIT Warangal

30th, 31st Oct & 1st Nov 2015

Third Prize

2

G. Nikhil Sai

Y13ACE430

Hassle Free City

NIT Warangal

30, 31st Oct & 1st Nov 2015

Third Prize

3

B. Sai Krishna

Y13ACE409

Hassle Free City

NIT Warangal

30th, 31st Oct & 1st Nov 2015

Third Prize

4

D. Sai Krishna

Y13ACE426

Hassle Free City

NIT Warangal

30th, 31st Oct & 1st Nov 2015

Third Prize

2014-15

1

Ch. Chandra Sekhar

Y11ACE411

Paper Presentation

Dhanekula Institute of Engineering & Technology

3, 4th Mar 2015

First Prize

2

M. Karuna

L13ACE535

Paper Presentation

Qis College Ongole

4-Apr-14

First Prize

3

P. Naimisha

Y12ACE494

Paper Presentation

Qis College Ongole

4-Apr-14

First Prize

4

T. Sri Lakshmi Parvathi

Y11ACE496

Paper Presentation

St.Mary's College

 

Second Prize

5

T. Geethika Pushpanjali

Y11ACE501

Paper Presentation

St. Mary's College

 

Second Prize

6

T. Raja Sree

Y11ACE505

Paper Presentation

Sri Venkateswara University

19-Apr-14

Third Prize

7

M. Karuna

L13ACE535

Paper Presentation

Sri Venkateswara University

19-Apr-14

Third Prize

8

S. Surya Teja

Y11ACE494

Bon Autoroutier

IIT Madras

13th -15th Mar 2015

First Prize

9

K. Shyam Kumar

L12ACE531

Bon Autoroutier

IIT Madras

13th -15th Mar 2015

First Prize

10

V. Geetha Prabha

Y12ACE513

Fector Event

NIT Warangal

27th Feb - 1st Mar 2015

First Prize

11

A. Sravya

Y13ACE402

SKIT

NIT Warangal

27th Feb - 1st Mar 2015

First Prize

12

M. Srihari

Y13ACE463

Jaanapada

Vignan University

30th & 31st Jan 2015

First Prize

13

G. Manikanta

Y13ACE433

Jaanapada

Vignan University

30th & 31st Jan 2015

First Prize

14

A. Greeshma

Y13ACE405

Jaanapada

Vignan University

30th  & 31st Jan 2015

First Prize

15

M. Sravya

Y13ACE402

Pushpak

Vignan University

30th & 31st Jan 2015

First Prize

16

Sk. Sulaiman

Y9ACE493

Poster Presentation

Vignan University

31th  & 31st Jan 2015

First Prize

17

V. Harshitha

Y12ace518

Concreting Concrete

NIT Warangal

14th Oct. 2015

Third Prize

18

Ch.Uday Bhaskar

Y12ACE416

Concreting Concrete

NIT Warangal

14th Oct. 2015

Third Prize

19

M. Chandra Sekhar

Y11ACE467

Concreting Concrete

NIT Warangal

14th Oct. 2015

Third Prize

20

N. Priya Pramida

Y12ACE478

Concreting Concrete

NIT Warangal

14th Oct. 2015

Third Prize

21

M. Mallikrjuna Rao

Y13ACE459

Tekla Bim Contest

IIT Madras

13th-15th Mar 2015

Third Prize

2013-14

1

N. Sameer Gupta

Y11ACE472

Technical Quiz

KL University

Feb 20 -22, 2014

First Prize

2

K. Shyam Kumar

L12ACE531

Cad Mania

KL University

Feb 20 -22, 2014

First Prize

3

B. Yaswanth Krishna

Y11ACE408

Technical Quiz

KL University

Feb 20 -22, 2014

First Prize

4

S. Surya Teja

Y11ACE494

Cad Expertise

VRSEC

Feb 14 -15, 2014

First Prize

5

B. T. Malleswara Rao

L11ACE523

Technical Quiz

VRSEC

Feb 14 -15, 2014

Second Prize

6

A. Vishnu Datta

Y11ACE404

Technical Quiz

KL University

Feb 20 -22, 2014

Second Prize

7

D. L. Santhosh Kumar

L12ACE527

Cad  Expertise

VRSEC

Feb 14 -15, 2014

Third Prize

2012-13

1

T Sri Lakshmi Parvathi

Y11ACE496

Paper Presentation

ST. Mary's Womens Engg. College, Guntur

Dec, 2012

Second Prize

2

T Geethika

Y11ACE501

Paper Presentation

ST. Mary's Womens Engg. College, Guntur

Dec, 2012

Second Prize

3

E. Anusha

Y10ACE427

Paradigms-Ground Improvement Model in Weak Soils

Andhra University

5th - 8th Sep 2012

First Prize

4

D.V.S. Sankar Reddy

Y10ACE424

Paradigms-Ground Improvement Model in Weak Soils

Andhra University

5th - 8th Sep 2012

First Prize

5

M. Naga Lakshmi

Y10ACE463

Paradigms-Ground Improvement Model in Weak Soils

Andhra University

5th - 8th Sep 2012

First Prize

6

N.P.Bhargav Ram

Y9CE457

Tech E-Zone (Model Making)

Vignan University

Jan 4 - 5, 2013

First Prize

7

Y.Ankamma Rao

L10CE532

Tech E-Zone (Model Making)

Vignan University

Jan 4 - 5, 2013

First Prize

8

P.Siva Rani

Y10ACE479

Tech E-Zone (Model Making)

Vignan University

Jan 4 - 5, 2013

First Prize

9

B.T.Malleswara Rao

L11ACE523

Technical Quiz

Vignan University

Jan 4 - 5, 2014

First Prize

10

V.Gireesh Sai

Y11ACE507

Photo Mania

Sree Vidyanikethan

Feb 22 -24, 2013

First Prize

11

E. Anusha

Y10ACE427

Xplora-Foundation In Problematic Soils

Andhra University

5th - 8th Sep 2012

Second Prize

12

D. V. S. Sankar Reddy

Y10ACE424

Xplora-Foundation in Problematic Soils

Andhra University

5th - 8th Sep. 2012

Second Prize

13

M. Naga Lakshmi

Y10ACE463

Xplora-Foundation in Problematic Soils

Andhra University

5th - 8th Sep 2012

Second Prize

14

M.Y. Rajiv Gandhi

Y10ACE468

Xplora-Solid/Liquid Waste Management

Andhra University

5th-8th SEP 2012

Second Prize

15

Mouli Ganesh

Y11ACE463

G (21st Dec 2012)

NIT Warangal

Oct-12

Second Prize

16

E. ANUSHA

Y10ACE427

Technical Quiz

NRI IT

Mar. 8th 2013

Second Prize

17

B. T. Malleswara Rao

L11ACE523

Technical Quiz

NRI IT

Mar. 8th 2013

Second Prize

18

D. V. S. Sankar Reddy

Y10ACE424

Technical Quiz

NRI Instituute Of Technology

Mar. 8th 2013

Second Prize

19

B. T. Malleswara Rao

L11ACE523

Cad Expertise

VR Siddhartha Engineering College

Feb 20 -21, 2013

Second Prize

20

B. T. Malleswara Rao

L11ACE523

Model Presentation

VR Siddhartha Engineering College

Feb 20 -21, 2014

Second Prize

21

V. Gireesh Sai

Y11ACE507

Cine Globe

VR Siddhartha Engineering College

Feb 20 -21, 2013

Second Prize

22

E. Anusha

Y10ACE427

Model Presentation

VR Siddhartha Engineering College

Feb 20 -21, 2013

Second Prize

23

M. Naga Lakshmi

Y10ACE463

Model Presentation

VR Siddhartha Engineering College

Feb 20 -21, 2013

Second Prize

2011-12

1

T. Sirisha

Y10ACE502

Paper Presentation

Visvodaya Technical Academy

21 - 22 Sep 2011

Second Prize

2

S. S. S. Saranya

Y10ACE490

Paper Presentation

Visvodaya Technical Academy

21 - 22 Sep 2011

Second Prize

3

M. Lakshmi Vineela

Y10ACE465

Paper Presentation

University College of Engg. Acharya Nagarjuna University

28th Jan 2012

Third Prize

4

P. Sivaram Reddy

Y9CE493

Paper Presentation

Andhra University

15 - 17 Sep 2011

Third Prize

5

K. V. Naveen Kumar

Y8CE458

Paper Presentation

Kakatiya Institute

18 - 19 Dec 2010

Third Prize

6

B. Madhav Reddy

 Y8CE408

Paper Presentation

Andhra University

15 - 17 Sep 2011

Consolation

7

K. N. V. S. Sai Kumar

 Y8CE448

Paper Presentation

Andhra University

15 - 17 Sep 2011

Consolation

8

V. Ajay Kumar

 Y10ACE511

Comcurso Technico

V.R Siddhartha Engg. College

3 - 4 Feb.2012

First Prize

9

B. Priyanka

Y9CE409

In-Situ Modelling

Vignan University

6 - 7Jan 2012

First Prize

10

P. Krishna Priya

Y9CE478

In-Situ Modelling

Vignan University

6 - 7Jan 2012

First Prize

11

S.Harish

Y9CE484

In-Situ Modelling

Vignan University

6 - 7Jan 2012

First Prize

12

N. P. Bhargava Ram

Y9CE457

In-Situ Modelling

Vignan University

6 - 7Jan 2012

First Prize

13

A. L. M. Kamakshi

Y8CE401

In-Situ Modelling

Vignan University

6 - 7Jan 2012

First Prize

14

D. Anitha

Y8CE420

In-Situ Modelling

Vignan University

6 - 7Jan 2012

First Prize

15

M. Lakshmi Vineela

Y10ACE465

Poster Presntation

University College of Engg. Acharya Nagarjuna University

28th Jan 2012

First Prize

16

K. Balakrishna

L9CE406

Quiz

GIET

2-3 Sep. 2011

First Prize

17

B. Bulli Babu

L9CE402

Quiz

GIET

2-3 Sep 2011

First Prize

18

K. N. V. S. Sai Kumar

Y8CE448

Quiz

GIET

2-3 Sep 2011

First Prize

19

D. Chaitanya Kumar

Y8CE423

Bond Making

GIET

2-3 Sep 2011

First Prize

20

M. Vijay

Y8CE463

Bond Making

GIET

2-3 Sep 2011

First Prize

21

K. V. C. Anusha

Y9CE448

Auto Cad

Vignan University

6-7jan 2012

Second Prize

22

M.Uma Maheswari

L10CE528

Auto Cad

Vignan University

6-7jan 2012

Second Prize

23

T.S.Amulya

L10CE529

Auto Cad

Vignan University

6 - 7Jan 2012

Second Prize

24

K.Kranthi

Y7CE483

Cube Testing, Model Making

R.V.R.&J.C. College of Engg.

29 - 30 Nov 2011

Second Prize

25

Y.Srinivas

Y10ACE516

Cube Testing, Model Making

R.V.R.&J.C. College of Engg.

29 - 30 Nov 2011

Second Prize

26

V.Gowthami

Y8CE526

Building Drawing and Quiz

R.V.R.&J.C. College of Engg.

29 - 30 Nov 2011

Second Prize

27

K.Kavita

L9CE407

BUILDING DRAWING AND QUIZ

R.V.R.&J.C. College of Engg.

29 - 30 Nov 2011

Second Prize

28

D.Chaitanya Kumar

Y8CE423

CAD

Andhra University

15 - 17 Sep 2011

Second Prize

29

G.Jeevani

Y8CE430

CAD

ANDHRA UNIVERSITY

15 - 17 Sep 2011

Second Prize

30

N.P Bhargav Ram

Y9CE457

Quiz

S.R.K.R Engineering College

22 - 23 Feb 2012

Second Prize

31

T.V.V.S Ravi Kiran

Y9CE498

Quiz

S.R.K.R Engg College

22 - 23 Feb 2012

Second Prize

32

T. Venkatesh

Y9CE503

Quiz

S.R.K.R Engineering College

22 - 23 Feb 2012

Second Prize

33

S.Harish

Y9CE484

Quiz

S.R.K.R Engineering College

22 - 23 Feb 2012

Second Prize

34

R. Naga Maleeswara Rao

L11ACE523

Quiz

S.R.K.R Engineering College

22 - 23 Feb 2012

Second Prize

35

E.L.Prasanna

L9CE405

City Planning

GIET

2 - 3 SEP 2011

Thirds Prize

36

G.Jeevani

Y8CE430

City Planning

GIET

2 - 3 SEP 2011

Thirds Prize

2010-11

1

K. V. Naveen Kumar

Y8CE458

Paper Presentation

Kakatiya Institute

18 - 19 Dec 2010

Third Prize

2

Mohan Sagar

Y7CE417

Poster Presentation

Osmania University

Aug -10, 2010

First Prize